E-Ticaret çoğu kişinin günlük hayatının bir parçası haline geldi. Tüketici gıda, tekstil ve elektronik gibi bir çok ihtiyacını e-ticaret üzerinden gerçekleştiriyor. Almak istediği bir ürünün fiyatını ve özelliklerini görüp o ürün hakkında bir fikir edinebiliyor. E-Ticaretin tüketici tarafından bu kadar benimsenmiş olmasının en önemli nedenlerinden birisi de mobil cihazların daha gelişmiş ve ulaşılabilir bir hale gelmesi. Mobil cihazlar ile e-ticaret her an, her yerden ulaşılabilir bir hale gelirken, kullanım kolaylığı tüketiciye daha iyi bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Eğer e-ticaret sitenizin iyi bir mobil versiyonu yoksa müşterilerinizin büyük kısmını kaçırıyorsunuz demektir. 2020 yılında mobil cihazlar ile yapılan e-ticaret hacmi, tüm e-ticaret işlemleri için %67’lik bir paya ulaştı. Bu oranın her geçen sene daha çok artması ve e-ticaretin mobilleşmesi bekleniyor. Hatta mobil cihazlar üzerinden yapılan online alışverişler “m-ticaret” olarak adlandırılmaya başlandı. Bu veriler e-ticaret işletmenizin mobil uyumlu olmasının önemini doğruluyor. E-Ticarette başarılı bir işletme sahibi olmak istiyorsanız, web sitenizi mutlaka mobil uyumlu bir hale getirmeniz gerekir.

Mobil uyumlu (responsive) web sitesi nedir?

Mobil cihazların ekran özellikleri marka ve modellere göre farklılık gösterir. “Responsive web design” yani “duyarlı web tasarımı”, web sayfasını, ziyaret edildiği cihazın ekran özelliklerine göre optimize eden web sitesi tasarımlarıdır. Esnetilebilir şablon ve CSS kodları ile web sitesinin düzenini ve görsellerini otomatik olarak ayarlar. Böylece her cihazda düzenli görülen, kullanışlı ve bozulma yaşanmayan bir web tasarımı sağlar.

Hazır e-ticaret paketleri, altyapısal olarak mobil uyumluluk sağlarken, açık kaynak e-ticaret altyapıları için “responsive theme” yani “duyarlı tema” kullanmalısınız. Bu temalar web siteniz için otomatik olarak mobil versiyon sağlayacaktır. Fakat web sitesinde yaptığınız değişiklikler mobil versiyonu etkileyebilir ve mobil görünümde bozulmalara sebep olabilir. Bu durumda web sitenizin mobil versiyonuna ayrı olarak düzenlemeler yapmanız gerekebilir.


E-Ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasının önemi

Günümüzde mobil cihazlar çok daha ulaşılabilir bir halde. 2020 yılında dünyadaki mobil cihaz sayısı 3.5 milyarı geçti. Mobil cihazların bu kadar çok kullanılması ve daha ulaşılabilir olması tüketicinin pek çok alışkanlığını değiştirdi. Artık her 10 tüketiciden 6’sı markaların mobil uyumlu e-ticaret hizmeti sunması gerektiğini düşünüyor.


Mobil cihazların internet trafiğinin yarısından fazlasını oluşturması ile Google da sıralama algoritmasında değişikliğe gitti. Artık Google arama sonuçlarını listelerken web sitesinin mobil performansını da göz önünde bulunduruyor. Web sitesinin mobil uyumlu olması, mobil bağlantı hızı ve tasarımın hatasız olması gibi etkenler, Google’da sıralama performansını etkiliyor. Eğer web siteniz mobil uyumlu değil ise mobil aramalarda alt sayfalarda yer alacaktır. İyi bir SEO ve organik trafik performansı için web siteniz mutlaka iyi bir mobil versiyona sahip olmalıdır.Mobil uyumlu web sitesinin avantajları

  • Mobil e-ticaret çok daha hızlı ve pratik bir kullanıcı deneyimi ve satın alma süreci sunuyor. Bu da tüketicinin satın almayı tamamlamasını kolaylaştırıyor.
  • Sosyal medya kampanyaları ile sitenize yaptığınız yönlendirmelerden daha fazla geri dönüşüm oranı sağlayabilirsiniz.
  • Duyarlı tasarımlar tüm ekran boyutları için otomatik olarak uyumlu hale geldiği için, tüm cihazlardan gelen ziyaretçilerinize sorunsuz bir e-ticaret deneyimi sunabilirsiniz.
  • Daha iyi bir SEO performansına sahip olursunuz.
  • Mobil uygulamaların dijital cüzdanlarla uyumlu çalışması daha fazla ödeme yöntemi sunmanızı sağlar.

Mobil uyumlu web sitesi nasıl olmalı?

Dijital mağazanızı mobil uyumlu bir hale getirirken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu detayları uygulayarak müşterilerinize daha iyi bir e-ticaret deneyimi sunabilirsiniz.

  • Yazılarınızın okunaklı olduğundan emin olun

Mobil cihazların ekran boyutları masaüstü cihazlara göre daha küçük olduğu için, sayfanızdaki yazıların okunaklı olduğundan emin olmalısınız. Bunun için yazı rengi ve arka plan renginin kontrastına, yazı boyutuna ve yazıların üst üste binmemesine dikkat etmelisiniz. Örnek olarak web sitenizin arka planı beyaz ise siyah tonlarında yazılar kullanmak okunurluğu artıracaktır.

  • Görsellerinizi mobil uyumlu bir hale getirin


Mobil cihazlar genelde dikey formatta ekranlara sahiptir. Eğer görselleriniz yatay formatta ise mobil cihazlarda küçük görünecek, görsel içerisindeki yazılar okunmayacaktır. Bu yüzden görsellerinizi dikey formatta oluşturarak mobil versiyon ile uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

  • Hamburger menü kullanın


Mobil uygulamalarda en çok karşılaştığımız elemanlardan birisi de "hamburger" menülerdir. Sağ veya sol üst köşede yer alan ve üç çizgi şeklinde gözüken bu menüler, mobil uygulamaların bir klasiği haline geldi. Artık o üç çizgiyi görünce, tıkladığımızda menü açılacağını biliyoruz. Hamburger menüler, site içi gezinmeyi çok daha kolay bir hale getiriyor. Klasik statik menüler, mobilde daha karmaşık bir görüntü ve tıklanması zor bir deneyim yaşatıyor. Hamburger menü kullanarak web sitenizin mobil versiyonunu daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

  • Basit ve sade bir tasarım kullanın

Tüketicinin online alışverişlerde mobil cihazları tercih etmesinin en büyük nedenlerinden birisi, mobil alışveriş deneyiminin çok kolay olmasıdır. Satın alma sürecinin çok pratik bir şekilde tamamlanması, kayıtlı ödeme sistemleri ile hızlı bir şekilde ödeme yapabilme ve ürün incelemenin kolaylığı gibi faktörler tüketiciyi alışverişini mobil cihazdan yapmaya teşvik ediyor. Bu yüzden sade ve kullanışlı bir arayüz tasarımı, satış ve müşterilerinizin markanızı tekrar tercih etme oranlarını yukarı çekecektir.

Yorumlar

Yorum Yap